pondelok 19. júna 2017

5 dôvodov, prečo nosiť každý deň to isté – aká je realita?

Joshua Becker žije v USA, je bývalým pastorom Journey Church a Essex Alliance Church a poriadok vo svojom živote sa rozhodol hľadať cestou minimalizmu. Toto všetko je dobré mať na pamäti, keď si priemerný Slovák číta článoko úlohe oblečenia v pracovnom živote odpublikovanom dnes na facebooku magazínu Forbes.

Experiment, ktorý Joshua odporúča si určite vyskúšajte. 5 dní v týždni ten istý outfit znamená každý deň nový čistý kúsok identický s kúskom z predošlého dňa. Pokiaľ si aj vo vašom prípade nikto nevšimne týždenný stereotyp vo vašom oblečení, je načase začať panikáriť v otázke medziľudských vzťahov a nevirtuálnych emócií.

V tom istom čase vám odporúčam rovnaký experiment s jedlom. Týždeň jedzte to isté.

Za týždeň experimentovania prídete na to, že ľudský mozog nedovolí človeku posadiť dve jediné podstatné materiálne veličiny potrebné na prežitie do roviny “zaberačov času”.

Za 5 rokov mojej kariéry ma čoraz viac znepokojuje, že existujú jedinci, ktorí sa snažia svoju vlastnú absenciu schopnosti vybrať si správnu pokrývku tela obhajovať vyššími hodnotami, prípadne spôsobom života ľudí, ktorých životy sú im na míle vzdialené.

Občas mám pocit, že Steve Jobs vzbudil viac záujmu v oblasti módy a pracovných dress code ako v IT sfére. Raz je príkladom pre minimalizmus, inokedy príkladom pre normcore. Už raz som zverejnila tento jeho známy citát, ktorý pravdepodobne odkázal všetkým, čo chcú byť ako Steve Jobs.


Joshuovi vo svojom článku unikol aj rozdiel medzi pracovnou uniformou a power outfitom. Oba nosíme v práci, no za iným účelom. Bol povestný Jobsov outfit uniforma, alebo skôr power outfit, ktorý potreboval?

Uzavrime to tak, že minimalizmus je príjemný spôsob života, v ktorom sa ľahšie adaptujú tí, čo už raz v živote mali veľa. Minimalistický pracovný šatník nie je šatník plný čiernych rolákov a modrých džínsov, ani kaki nohavíc a čiernych tričiek. Je to šatník vyskladaný z dobre kombinovateľných prvkov v súlade s vašim pracovným prostredím a vašimi telesnými proporciami pod spoločným menovateľom FUNKČNOSŤ. Z princípu výstavby takéhoto šatníka to znamená vedieť, kedy siahnuť po drahom kúsku a kedy je drahý kúsok úplne zbytočný.


Priznám sa, že Slovenský Forbes ma uverejnením tohto článku nepotešil, nakoľko ako najdôležitejší magazín pre podnikanie podporil myšlienku nepotrebnosti rozmýšľať nad výberom komunikačných prostriedkov v pracovnom prostredí. 

autor: Ľubica
zdroj: Forbes